Crockpot Meal 3: Sweet Potato Masala

crockpot-recipe-sweet-potato-masala-veganI am super excited to make this because one of my favorite meals at a restaurant I love is Sweet Potato Masala!! This may be one of my most successful vegan recipes yet!

Tuesday 10am: Grocery Shopping…10 mins…only needed a couple things I didn’t already have…

  • 2 Large Sweet Potatoes $2.85
  • Large Can of Crushed Tomatoes $1.19
  • 2 Cans of Low fat Unsweetened Coconut Milk $3.58
  • Cilantro $.34
  • Basmati Rice $5.29 (and will last me all week for sure)

Ingredients I already had…

  • 1 Tbsp. Fresh Grated Ginger
  • 3 Cloves Crushed Garlic
  • 1 Tbsp. Cumin
  • 1 Tbsp. Garam Masala
  • 1 tsp. Turmeric
  • 1 tsp. Coriander
  • 1⁄2 tsp. Cardamom
  • 1⁄2 Tbsp. Chili powder
  • A few Cloves
  • A few Fennel Seeds
  • Salt to taste

Spices are pretty expensive up front, but last a long time. Even the Cardamom that was like $12 only comes to pennies each serving. So I would guess for this meal all the spices would total $2-$4.

Tuesday 11am: Prep time 10 minutes

Combine the ginger, garlic, tomatoes, coconut milk, spices, and cubed Sweet Potatoes in your Crock Pot.

Cook on high for 3 hours and then low for 3 hours. Or high for 4 or low for 8 or whatever combo works with your schedule.

Tuesday 5pm: Made Basmati Rice…took 20 minutes total

Let it cool a bit and sprinkled cilantro leaves on top.

My Taste Test…8 out of 10. I thought it was DELISH! And very spicy which I love. I didn’t really measure my spices out, I just tossed them in so not sure which of the spices actually made it spicy but it’s perfect for me.

Hubby’s Taste Test…8 out of 10…WHAT??? I may be a good wife yet!! He said if it was creamier it would be a 10. The recipe I adapted mine from had yogurt and corn starch in it to thicken and cream it up. I live in a small town and there wasn’t vegan yogurt at our store and for some reason corn starch scared me, so I just omitted them both. I will try it again next time with the vegan yogurt for my hubby! YAY!

Total Prep Time: 40 minutes

Cost: $16.25

We each had 2 giant bowls of it for each meal and it fed us a total of 6 meals (3 each) so we paid $2.71/meal

Like I have said before, we eat twice as much as a normal person so you guys could probably get it done for about $1.35/meal.

YAHOO!

Speak Your Mind

*